Gaz-System potwierdza, że Duńczycy wznowią prace na budowie Baltic Pipe

Podziel się tym wpisem:

Gaz-System poinformował, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach gazociągu. „Dzięki temu Energinet, duński partner GAZ-SYSTEM w projekcie, może wznowić budowę” – podkreślono w komunikacie.

  • Energinet – duński partner Gaz-Systemu w projekcie – może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.
  • Pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego do Polski ma popłynąć 1 października 2022 r.

Jak podkreśla Gaz-System, decyzja Duńczyków pozwala na wznowienie prac budowlanych we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii. „Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie” – napisano.

Zgodnie z deklaracjami Energinet, utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 r. będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym, natomiast pełna przepustowość w ilości 10 mld m3 rocznie zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

“Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 r. popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego” – podkreślono.

Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.