Rosnieft zamierza chronić klimat

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Rosyjska firma naftowo-gazowa Rosnieft zawarła umowy o współpracy w zakresie zarządzania emisjami z norweskim gigantem Equinor i amerykańskim ExxonMobil.

  • Spółki energetyczne zdecydowały się na rozpatrzenie perspektyw nowych projektów, które będą polegały na wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla (CCS) oraz rozwoju paliw o niższej emisji dwutlenku węgla, takich jak wodór i amoniak.

ExxonMobil ma udział w około jednej piątej globalnej zdolności wychwytywania CO2 i przechwycił około 40 procent całego wychwytywanego antropogenicznego CO2 na świecie. Z kolei Equinor i Rosneft opierając się na wieloletniej współpracy zdecydowały się połączyć siły, aby opracować rozwiązania niskoemisyjne i zmniejszyć ślad węglowy ze wspólnych projektach. W ramach umowy spółki będą dzielić się doświadczeniami i badać możliwości w takich obszarach jak redukcja spalania i emisji metanu, efektywność energetyczna oraz raportowanie emisji gazów cieplarnianych. Equinor i Rosneft ocenią również potencjalną współpracę przewidującą możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) oraz niskoemisyjnych rozwiązań wodorowych.