Wielka Brytania zamierza zakazać jednorazowych plastikowych talerzy i sztućców

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Brytyjski rząd dąży do wyeliminowania wszystkich możliwych odpadów z tworzyw sztucznych, dlatego planuje zakazać używania jednorazowych plastikowych talerzy i sztućców oraz styropianu. 

  • Anglia zużywa rocznie 1,1 miliarda jednorazowych talerzy i 4,25 miliarda sztuk jednorazowych sztućców, z których większość to plastik, ale tylko 10% jest poddawanych recyklingowi po wyrzuceniu.
  • W związku z ogromnym zużyciem plastiku przedsiębiorstwa i konsumenci będą musieli przejść do bardziej zrównoważonych alternatyw.


Rząd przyjrzy się również innym źródłom zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, takimi jak, mokre chusteczki, filtry tytoniowe, saszetki i jednorazowe kubki. 

„Coraz bardziej dostrzega się szkody, jakie tworzywa sztuczne wyrządzają naszemu środowisku, a w szczególności życiu morskiemu. Chcemy ograniczyć użycie tworzyw sztucznych w opakowaniach i zakazać ich stosowania w przedmiotach związanych z zaśmiecaniem” – powiedział minister środowiska George Eustice. 

„Już zakazaliśmy używania plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków kosmetycznych, a teraz planujemy rozszerzyć zakaz na sztućce i patyczki do balonów, w których można użyć alternatywnych materiałów, takich jak drewno”. 

W zeszłym roku w Anglii wszedł w życie zakaz dostarczania plastikowych słomek i mieszadełek oraz patyczków kosmetycznych z plastikowymi łodygami. 

Przymusowe opłaty za jednorazowe torby na zakupy obniżyły konsumpcję w głównych supermarketach o 95% od 2015 roku. 

Źródło: Reuters