Belgijski Umicore zabezpiecza dostawy wodorotlenku litu

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Umicore, wiodący producent katod, podpisał umowę z australijską spólką Vulcan Energy Resources na zakup do 42 000 ton wodorotlenku litu od 2025 roku.

  • Materiał zostanie wykorzystany do produkcji materiałów katodowych dla producentów ogniw litowo-jonowych.
  • Vulcan dostarczy od 28 000 do 42 000 ton wodorotlenku litu belgijskiemu gigantowi materiałowemu w okresie pięciu lat z opcją przedłużenia o kolejne pięć lat za zgodą obu stron umowy.


Materiał zostanie wykorzystany do produkcji materiałów katodowych dla producentów ogniw litowo-jonowych. Umowa przewiduje, że Vulcan dostarczy od 28 000 do 42 000 ton wodorotlenku litu belgijskiemu gigantowi materiałowemu w okresie pięciu lat z opcją przedłużenia o kolejne pięć lat za zgodą obu stron umowy. Będzie to stanowić około 20% planowanej produkcji Vulcan w tym okresie.

Ceny będą oparte na cenach rynkowych wodorotlenku litu na zasadzie „bierz lub płać”. Vulcan Energy Resources, zamierza rozpocząć produkcję litu bezemisyjnego w Niemczech. Planowana instalacja ma również produkować energię geotermalną oraz wodorotlenek litu klasy akumulatorowej poprzez pompowanie solanki geotermalnej z głębi ziemi, a następnie jej podgrzanie celem uzyskania energii. Po czym solanka zostanie przetwarzana na monohydrat wodorotlenku litu o wysokiej czystości. Projekt jest finansowany przez rząd niemiecki który bada nowatorskie podejście, które łączy wytwarzanie energii geotermalnej, wydobycie litu i innych cennych minerałów oraz produkcję czystej wody pitnej.