Autor: Zespół GreenLab
Hiszpańska spółka energetyczna Iberdrola zbuduje morską farmę wiatrową 300 MW Windanker na działce O-1.3 w niemieckiej części Bałtyku.
Iberdrola zapewniła sobie prawo do wejścia w projekt Windanker w aukcji 2018. Wówczas Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur) wybrała w drugiej rundzie przetargowej sześć projektów wiatrowych na morzu, przy czym co najmniej jeden projekt osiągnął poziom zerowego dofinansowania. Zwycięskie oferty złożyły Baltic Eagle GmbH, Gode Wind 04 GmbH, Iberdrola Renovables Deutschland GmbH, Innogy Kaskasi GmbH, KNK Wind GmbH oraz Ørsted Borkum Riffgrund West I GmbH.
Baltic Eagle, Iberdrola Renovables Deutschland i KNK Wind zaproponowały budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, a trzech pozostałych deweloperów wygrało przetargi na budowę farm wiatrowych na Morzu Północnym. Najniższa wartość oferty wyniosła 0,00 EUR/kWh, a najwyższa 9,83 EUR/kWh. Wygrywając kontrakt, projekty uzyskują nie tylko prawo do dotacji EEG, ale także przyłączenie do sieci finansowanej przez odbiorcę energii elektrycznej z opłat sieciowych – oraz możliwość eksploatacji farmy wiatrowej przez 25 lat. Prawo uzyskane przez Iberdrole pozwoliło jej na wejście w projekt w oparciu o najniższą ofertę dowolnego innego oferenta w aukcji publicznej dla tego obszaru i nabycia prawa do budowy i obsługi projektu. Windanker GmbH, spółka zależna Iberdrola, złożyła ofertę w ostatniej wrześniowej aukcji, w której Bundesnetzagentur wybrała RWE Renewables do budowy 300 MW morskiej farmy wiatrowej w lokalizacji O-1.3 bez żadnych dotacji.
Niemiecka firma energetyczna RWE wygrała niemiecką aukcję ale hiszpańska firma miała prawo pierwokupu. Iberdrola zamierza zainwestować w nowy projekt 800 mln euro. Spółka eksploatuje już w niemieckiej części Bałtyku morską farmę wiatrową Wikinger o mocy 350 MW i buduje 476 MW Baltic Eagle. Dodanie Windankera jeszcze bardziej wzmocni Iberdrola Baltic Hub u wybrzeży Niemiec. Windanker ma rozpocząć działalność w 2026 roku. Na koniec tego roku Iberdrola planuje mieć łącznie 1,1 GW mocy zainstalowanej (inwestycje warte – 3,5 mld EUR) w niemieckim regionie bałtyckim, kluczowym rynku dla grupy. W przeddzień szczytu klimatycznego COP26, Iberdrola potwierdziła swoją strategię zrównoważonego rozwoju, opartą na elektryfikacji i wspieraną przez inwestycje, które wzrosły o 6% do 7,03 mld euro. Około 90% inwestycji przeznaczono na rozwój nowych odnawialnych źródeł energii i projektów smart grid. Spółka posiada już 1,3 GW mocy zainstalowanej w offshore i jest w trakcie budowy łącznie 2,6 GW w kilku projektach, m.in. Saint Brieuc (Francja), Vineyard Wind 1, Park City Wind (USA) i Baltic Eagle (Niemcy). Iberdrola zamierza wdrożyć 12 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r.