Komercjalizacja „zielonego wodoru” w Wielkiej Brytanii

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

H2 Green spółka córka Getech Group zamierza zbudować hub energii odnawialnej w porcie Shoreham na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. W grę wchodzi produkcja wodoru i amoniaku oraz budowa onshore oraz farm fotowoltaicznych w celu dekarbonizacji operacji portowych.

  • Spółka zakłada, że produkcja wodoru wzrośnie do około 8 ton dziennie (z możliwością wzrostu do 15 ton) w okresie od pięciu do siedmiu lat, przy czym rozpoczęcie produkcji spodziewane jest pod koniec 2023 lub na początku 2024.


W pierwszej fazie projektu wyprodukowana energia elektryczna oraz zielony wodór zasilą do 39 ciężkich wózków widłowych i 12 ciężarówek, z możliwością rozszerzenia dostaw poza port. W drugiej fazie projekt mógłby zdekarbonizować 800 ciężarówek dziennie przejeżdżających przez port i zatankować portowe i przybrzeżne statki morskie. W trzeciej fazie H2 Green planuje budowę instalacji do importu amoniaku.

Spółka zakłada, że produkcja wodoru wzrośnie do około 8 ton dziennie (z możliwością wzrostu do 15 ton) w okresie od pięciu do siedmiu lat, przy czym rozpoczęcie produkcji spodziewane jest pod koniec 2023 lub na początku 2024. Zielony wodór będzie produkowany przez elektrolizer o mocy 20 MW. Ostateczna decyzja inwestycyjna spodziewana jest w drugiej połowie 2022 roku. H2 Green ma dwuletnią umowę na wyłączność z portem na rozwój hubu.