Wzrost zamówień na elektrolizery

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Norweska spółka NEL, największy na świecie producent elektrolizerów zanotował od stycznia 2021 roku podwojenie zamówień na swoje kluczowe wyroby do ponad 6 miliardów dolarów, co stanowi ponad 11 GW mocy produkcyjnych odnawialnego wodoru.

  • NEL buduje swoje moce produkcyjne dzięki nowej fabryce 500 MW/rok w Heroya w Norwegii.
  • Nel zamierza do końca roku uruchomić w Hiszpanii elektrolizer o mocy 20 MW, który będzie produkować wodór, który będzie z kolei służył do wytwarzania amoniaku.


Portfel zamówień obejmuje około 800 projektów, z czego 60% potencjalnych przychodów przypada na 20 największych projektów. Największe pojedyncze potencjalne zamówienie dotyczy projektu o mocy 1,6 GW. Obecnie największy elektrolizer działający w Europie ma zaledwie 10 MW mocy, choć oczekuje się szybkiego wzrostu skali, z zapowiedziami projektów powyżej 100 MW. NEL buduje swoje moce produkcyjne dzięki nowej fabryce 500 MW/rok w Heroya w Norwegii. Przychody firmy wzrosły o 55% w ciągu roku do 229,3 mln NOK (27,5 mln USD).

Nel zamierza do końca roku uruchomić w Hiszpanii elektrolizer o mocy 20 MW, który będzie produkować wodór, który będzie z kolei służył do wytwarzania amoniaku. Projekt jest realizowany we współpracy z firmą energetyczną Iberdrola i firmą nawozową Fertiberia. Władze NEL upatrują sukcesu rynkowego w połączeniu wodoru z morską energetyką wiatrową. Stąd spółka jest zaangażowany w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: ERM Dolphyn- produkcja zielonego wodoru w ramach projektu pływającej morskiej energetyki wiatrowej, Deep Purple oraz PosHYdon, gdzie planuje mieszać wodór z gazem ziemnym i przesyłanie mieszanki na brzeg rurociągiem.