Ovako AB przygotowuje produkcję stali z wykorzystaniem wodoru

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Europejski producent stali z siedzibą w Sztokholmie zamierza uruchomić pierwszą w świecie instalację wykorzystującą wodór do podgrzewania stali przed walcowaniem i formowaniem na gorąco.

  • Ovako zamierza rozpocząć produkcję stali w 100% neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla już od 2022 roku korzystając z wprowadzenia opłaty klimatycznej.


Wodór zostanie wdrożony w procesie produkcyjnym w zakładach Hofors w Szwecji, które jako pierwsze mają uzyskać neutralność emisyjną. Elektrolizer o mocy 20MW (wart 11 mln Euro) został już dostarczony do zakładów przez producenta Nel. Przy inwestycji w Hofos Ovako współpracuje z Volvo Group, Hitachi Energy, H2 Green Steel i Nel Hydrogen oraz Szwedzką Agencją Energetyczną. Produkcja wodoru z zainstalowanego elektrolizera ma się rozpocząć w 2023 roku. Ovako zamierza rozpocząć produkcję stali w 100% neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla już od 2022 roku korzystając z wprowadzenia opłaty klimatycznej. Inicjatywy klimatyczne Ovako powzięte od 2015 roku jak dotąd przyczyniły się do zmniejszenia śladu węglowego spółki o 55%.

Spółka znacznie zmniejszyła emisje dwutlenku węgla dzięki wydajniejszym procesom produkcyjnym, wykorzystaniu energii elektrycznej niepochodzącej z paliw kopalnych i dedykowanym inwestycjom, takim jak konwersja na paliwa niekopalne wykorzystywane do obróbki cieplnej. Pełne wdrożenie wodoru do procesu produkcyjnego stali jeszcze bardziej zredukuje emisje procesowe łącznie o 80% w stosunku do poziomu bazowego z 2015 r. – czyli o dodatkowe 50% w porównaniu z obecnym poziomem.