RAPORT: Przyszłość energetyki jądrowej w Polsce

Energetyka jądrowa będzie fundamentem transformacji energetycznej Polski. Co najmniej 20-25% energii elektrycznej będzie wytwarzane w dużych elektrowniach atomowych, które na przestrzeni kilkunastu lat zastąpią najbardziej wyeksploatowane moce wytwórcze oparte na węglu brunatnym i kamiennym. Rządowe plany zakładają wybór technologii dla wielkich elektrowni atomowych w tym roku, tak aby za 11 lat pierwsza duża siłownia jądrowa została oddana do użytku – w sumie duże elektrownie jądrowe mają mieć moc od 6 000 do 9 000 MWe w oparciu o wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+). Uzupełnieniem dla tej energetyki jądrowej będą małe modułowe reaktory (SMR), – zaś krajowe przedsiębiorstwa deklarują chęć wybudowania reaktorów SMR o łącznej mocy do 4 000 MWe. Zainteresowanie tą technologią są zarówno koncerny przemysłowe oraz energetyczne (Synthos, KGHM, PKN Orlen, ZE PAK, Tauron)., Chcą w nich wytwarzać energię elektryczną i ciepło na własne potrzeby przemysłowe jak i dla odbiorców rynkowych. SMR mają także zastępować stare bloki węglowe wychodzące z eksploatacji. W Polsce zaplanowano budowę dwóch rodzajów reaktorów SMR; NuScale i BWR X-300 – obydwa zostały zaprojektowane i są rozwijane w Stanach Zjednoczonych. Energetyka jądrowa będzie pełnić kluczową rolę w przebudowie polskiego sektora elektroenergetycznego, zaś wybudowane bloki będą pracować do końca XXI wieku i w następnym stuleciu. To uzmysławia znaczenie i siłę oddziaływania programu energetyki jądrowej na gospodarkę państwa polskiego na przestrzeni obecnego i kolejnego stulecia.

Opracowanie wspólne: Fundacja Trójmorze oraz Fundacja R&D HUB