Dystrybutorzy gazu włączają się do Ready4H2

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

66 dystrybutorów gazu z 15 krajów Europy nawiązało współpracę celem stopniowego wykorzystania wodoru jako paliwa rozprowadzanego przez sieci dystrybucyjne gazu w ramach inicjatywy Ready for Hydrogen (Ready4H2). Do lutego 2022 roku dystrybutorzy gazu zaangażowani w projekt Ready4H2 zamierzają wykazać kluczową rolę sieci dystrybucyjnych gazu w zatłaczaniu wodoru w perspektywie średnio- i długoterminowej. W tym celu firmy wspólnie przedstawią wizję wykorzystania sieci gazowych wspierających europejską strategię dekarbonizacji.

  • Zakłada się, że dzięki inicjatywie zostanie utworzony rynek wodoru, a paliwo to stanie się konkurencyjne cenowo. Wówczas zostanie otwarta droga do dekarbonizacji podmiotów gospodarczych poprzez wykorzystanie tego nośnika energii.


Konsorcjum przeprowadzi trzy badania dotyczące:

  • Wiedza o wodorze w podmiotach zajmujących się dystrybucją gazu
  • Jak dystrybutorzy gazu mogą przyczynić się do rozwoju łańcucha wartości wodoru?
  • Mapa drogowa jak firmy zajmujące się dystrybucją gazu mogą przekształcić się w podstawową europejską infrastrukturę dystrybucji wodoru

Inicjatywa Ready4H2 opiera się na długoterminowej wartości infrastruktury gazowej dla transformacji energetycznej, a jednocześnie spełnia oczekiwania władz lokalnych, które są już zaangażowane w projekty. Zakłada się, że dzięki niej zostanie utworzony rynek wodoru, a paliwo to stanie się konkurencyjne cenowo. Wówczas zostanie otwarta droga do dekarbonizacji podmiotów gospodarczych poprzez wykorzystanie tego nośnika energii.