Francja dynamizuje rynek fotowoltaiki

Podziel się tym wpisem:

Autor: Zespół GreenLab

Rząd francuski wprowadza stałą taryfę gwarantowaną (FIT) dla wszystkich systemów fotowoltaicznych o mocy do 500 kW. Regulacje te mają spowodować gwałtowny rozwój lokalnego rynku fotowoltaicznego, który znajduje się w stagnacji.

  • Nowe przepisy pomogą deweloperom w rozbudowie instalacji dachowych o dużych powierzchniach, co powinno ograniczyć blokowanie areału.
  • Wszystkie projekty o mocy poniżej 500 kW będą bezpośrednio uprawnione do taryfy gwarantowanej w wysokości 98 EUR (113,40)/MWh, bez konieczności przechodzenia przez przetargi.

Na mocy wprowadzonego prawa wszystkie projekty o mocy poniżej 500 kW będą bezpośrednio uprawnione do taryfy gwarantowanej w wysokości 98 EUR (113,40)/MWh, bez konieczności przechodzenia przez przetargi. ​​Nowe przepisy pomogą deweloperom w rozbudowie instalacji dachowych o dużych powierzchniach, co powinno ograniczyć blokowanie areału.

Plan wprowadzenia nowych taryf został zatwierdzony przez Komisję Europejską na początku września. Nowe przepisy obejmują również obniżenie kosztów przyłączenia do sieci dystrybucyjnych nowych systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 500 kW oraz zwiększą udział fotowoltaiki w miksie energetycznym. Od 1 stycznia 2023 r. nowe obiekty handlowe i przemysłowe – a także magazyny i hangary o powierzchni ponad 500 m2 oraz biurowce zajmujące ponad 1000 m2 powierzchni będą musiały przeznaczyć pod instalacje fotowoltaiczne 30% ich powierzchni. Od 1 stycznia 2024 r. nowe parkingi o powierzchni ponad 500 m2 będą musiały przeznaczyć na ten cel do 50% swojej powierzchni.