Projekt „Kierunek na GASTRO – niemarnowanie żywności” to wstęp do prac nad oceną i analizą problemu, jakim jest marnowanie żywności w branży gastronomicznej oraz lokalach żywienia zbiorowego. Inicjatywa jest niezwykle istotna, ponieważ można przeciwdziałać efektywnie, jeśli dane zjawisko jest dobrze poznane i przedstawione w liczbach, a trudno zarządzać czymś co nie jest poznane.
W ramach wspomnianych działań przeprowadziliśmy webinarium pod tytułem: „Jak ograniczyć marnowanie żywności w gastronomii – racjonalne gospodarowanie zasobami”. Podczas wydarzenia eksperci związani na co dzień z tematem zarządzania żywnością, mieli okazję przedstawić słuchaczom szerszy zarys zagadnienia oraz wymienić się z innymi ekspertami wiedzą dotyczącą marnowania żywności w różnych obszarach branży gastronomicznej. Kolejny etap projektu to badanie, którego celem było oszacowanie realnej ilości marnowanej żywności w branży gastronomicznej i lokalach żywienia zbiorowego. Ponadto, istotnym elementem było również poznanie przyczyn owego problemu i poziomu wiedzy społeczeństwa na jego temat.
Niniejszy raport przedstawia wyniki wstępnych badań. W pierwszej części znajdują się teoretyczne rozważania dotyczące marnowania żywności i odwołania do wcześniejszych prób zbadania zagadnienia. Druga cześć́ ma charakter empiryczny – skupia się na oszacowaniu rzeczywistej skali zjawiska, jego przyczyn, a także działań́ społecznych ukierunkowanych na jego zwalczanie.
Raport został przygotowany przez Fundację R&D Hub wspólnie z Instytutem Promocji Gospodarki i Bankami Żywności w Olsztynie.